Strona parafii Św. Szczepana w Warszawie
Header

Oświadczenie na temat sfałszowanego ogłoszenia o wizycie duszpasterskiej

Drodzy Parafianie i wszyscy związani ze wspólnotą Parafii św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie

Tydzień temu 2 II 2014 r dotarły do mnie drogą mailową informacje o pojawieniu się w internecie “dziwnych” ogłoszeń informujących o wizycie duszpasterskiej w naszej parafii. W godzinach południowych zapoznałem się z ich treścią. Okazało się, iż ogłoszenie jest dobrze wykonaną manipulacją graficzną w której znalazły się słowa: proszę przygotować 500 zł, wodę święconą i kropidło. Takie ogłoszenie zaczęto rozpowszechniać głównie za pomocą facebooka. Przez zawarte w nim kłamstwo wprowadzano w błąd wszystkich czytelników i siano niechęć, a nawet nienawiść do Kościoła Katolickiego, naszej parafii i mojej osoby. Cytuję kilka komentarzy jakie ukazywały się pod ogłoszeniem:

“Banda złodziei i pedofili!!!”

“-Ile dajesz księdzu?
-Pięć minut. Potem spuszczam psa.”

Kasa na pierwszym miejscu. Dopiero potem krzyż, woda święcona i kropidło. Strach się bać, co będzie jak Trwam wejdzie do MUX’a!

Były również odpowiedzi pozytywne:

“Naprawde zal jest czytac wszystkie te komentarze, nie wiedzialam ze mozna byc az tak podatnym na manipulacje… ciekawe czy zdjecie faktycznie podeslane przez internautow czy stworzone przez nadwornych grafikow TVN’u…

“to jest nie możliwe,ja osobiście nigdy nie spotkałam się z żadnym żądaniem określonej sumy za posługi duszpasterskie,zawsze jest co łaska i nigdy nie jest za mało”

W ten oto sposób posługując się kłamstwem i manipulacją rozbudzono wśród czytelników wiele negatywnych emocji i słów, które pisały osoby nieświadome wprowadzenia w błąd. Niestety do grona propagatorów tej obrzydliwej manipulacji dołączyli się redaktorzy programu tvn 24 audycji “Szkło Kontaktowe”. Na oficjalnym fanpage’u tejże audycji zamieszczono zdjęcie spreparowanej ulotki. Po mojej interwencji mailowej zdjęcie i komentarze usunięto. Redakcja zamieściła także przeprosiny, gdy poinformowałem, że w trosce o dobro parafii i moje własne skieruję sprawę do organów ścigania. Oto treść przeprosin:

“Przepraszamy ks. Marka Paska Proboszcza Parafii św. Szczepana w Warszawie za pojawienie się jego nazwiska i nazwy parafii na zdjęciu zawierającym nieprawdziwe informacje dotyczące kolędy w tej parafii. Jednocześnie zapewniamy, że zdjęcie nie jest dziełem redakcji i nie zostało opublikowane w programie jako informacja. Zostało jedyni pokazane na fun pag’u ajako cytat z maili nadesłanych do redakcji. Niemniej jednak popełniliśmy kardynalny błąd pokazując nazwisko księdza co może negatywnie wpłynąć na jego wizerunek – za co szczerze przepraszamy.”

Zapytałem również Panią Redaktor dlaczego nikt nie zwrócił się do mnie o potwierdzenie autentyczności materiału na co otrzymałem odpowiedź:

Nie sprawdzaliśmy jego autentyczności, bo był to cytat z korespondencji od widzów – nie jesteśmy w stanie sprawdzać każdego zdjęcia i maila biorąc pod uwagę dzisiejsze technologie to jest niemalże niemożliwe.

Niestety nie mogłem przyjąć takiego wytłumaczenia. Na ulotce jest adres strony internetowej parafii a na stronie jest numer osobistego telefonu komórkowego. Wystarczyło wejść na stronę i zadzwonić do mnie. Zajęłoby to redaktorom nie więcej niż 5 min. Wnioskuję zatem, że nikomu nie zależało na prawdzie, a szkalowanie Kościoła jest dosyć popularną metodą wzbudzenia zainteresowania czytelników.

Po wszystkich wydarzeniach i konsultacji z Kurią Biskupią i parafianami zdecydowałem o złożeniu zawiadomienia na policji.

Na koniec chcę bardzo podziękować wszystkim osobom które zainteresowały się wydarzeniem i pisały do mnie maile w tej sprawie. Były głosy oburzenia, ale także zdziwienia, czy może rzeczywiście parafia takie ogłoszenia rozwiesza. Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości zdecydowałem się opublikować oświadczenie.

Nasza parafia ma rzeczywiście wiele wydatków związanych z prowadzeniem prac budowlanych, ale wszyscy którzy interesują się jej życiem wiedzą, że nigdy od nikogo nie żądaliśmy jakichkolwiek sum pieniężnych na pokrycie tych potrzeb. Wszystkie ofiary mają charakter dobrowolny. Często rzeczywiście brakuje nam środków finansowych na prowadzenie koniecznych prac, ale wierzę, że pomimo takich obrzydliwych kłamstw i pomówień naszym wspólnym wysiłkiem będziemy mogli budować nową świątynię parafialną której projekt właśnie w tych dniach powstaje.

Wasz Proboszcz – Ks. Marek Paska